اولین کنگره ایرانیان فعال در صنعت گردشگری

گردشگری پایدار و تاب­آور در ایران

26 و 27 آذر ماه 1401

هدف از برگزاری نشست اول این کنگره ایجاد زمینه ای برای به اشتراک گذاشتن دانش نظری و عملی و ارائه راه حل های کاربردی به¬منظور پیاده سازی و تحقق “گردشگری پایدار و تاب آور در ایران” است. این کنگره با گرد هم آوردن پژوهشگران و فعالان گردشگری فارسی زبان در داخل و خارج از کشور قصد دارد تا زمینه مناسبی برای مطرح کردن آخرین دستاوردهای علمی و حرفه ای گردشگری و هتلداری به زبان فارسی فراهم آورد و پیشنهادهای راهگشا برای احیاء و باز آفرینی این صنعت ارائه کند. منظور از فارسی زبانان، همه ایرانی ها از قومیت های مختلف از سراسر دنیا و همچنین، شهروندان کشورهای دیگر، اعم از ایرانی یا غیر ایرانی، است که می توانند به زبان فارسی صحبت کنند.

اهمیت گردشگری پایدار و تاب آور، به ویژه بعد از وقوع بحران کرونا، در همه کشورها بیش از گذشته مورد تاکید و توجه پژوهشگران و فعالان قرار گرفته است. کشور ایران نیز با توجه به اهمیت انواع مختلف گردشگری و رویدادهای گوناگون و نقش موثر آنها در اقتصاد ملی و محلی، از این قاعده مستثنی نیست و توجه ویژه به این موضوع را بایستی در اولویت های این صنعت قرار دارد. مسیر پیش رو برای احیاء گردشگری، مستلزم درک نیازها و راهبردهای متفاوتی است تا کسب و کارهای مرتبط بتوانند به طور کارآمدتری با شرایط بحران فعلی و بحران های محتمل آینده روبرو شوند. بنابراین، ارائه ایده ها و روش های جدید و کارآمد که زمینه گردشگری پایدار و تاب آور را برای بخش های مختلف این صنعت فراهم آورد، بیش ازپیش ضروری و حیاتی به نظر می آید.

در این کنگره به حوزه های زیر پرداخته خواهد شد:

–           بحران و راهبردهای کوتاه مدت و بلند مدت بازیابی گردشگری و هتلداری

–           مدیریت بحران و تاب آوری در گردشگری

–           توسعه پایدار مقصدهای گردشگری

–           نقش تکنولوژی در بازیابی گردشگری و هتلداری

–           رویکردهای نوآورانه انواع گردشگری (مانند فرهنگی، بوم¬شناسی، مذهبی، تبارشناسی (Diaspora، و سلامت)

–           رفتار گردشگران و جوامع میزبان در دوران بحران

–           آموزش منابع انسانی برای افزایش تاب آوری کسب و کارهای گردشگری درشرایط بحران

–           مهمان نوازی

در مدت برگزاری دو روزۀ این کنگره (26 و 27 آذرماه 1401 مصادف با 17 و 18 دسامبر 2022) در هتل …..واقع شهر تهران، با حضور بیش از 500 نفر از فارسی زبان  های صاحب نظر و فعال در حوزه گردشگریِ ساکن در داخل و خارج از ایران، سخنرانی ها و نشست های گفتگو در موضوعات فوق برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. همچنین، در این کنگره، نتایج تحقیقات پژوهشگران، دانشجویان و دست اندرکاران در قالب مقاله ارائه خواهد شد. مقالات برتر این کنگره برای انتشار در مجلات معتبر علمی و کتابThe Bridging Tourism Theory and Practice  تحت ناشر Emerald در نظر گرفته خواهد شد. در بخش دیگر کنگره، کارگاه های علمی و تجربی برای پژوهشگران، دانشجویان و همچنین فعالین گردشگری، برنامه ریزی و اجرا خواهد گردید.

پس از مدت دو روز کنگره، امکان برگزاری و اجرای فعالیت های گوناگون به شرح زیر فراهم است:

) برگزاری کارگاه های یک روزه با حضور اساتید و فعالان ایرانی ساکن در داخل و خارج ایران در شهری که علاقه مند به میزبانی می باشد. در این کارگاه ها موضوعات گوناگونی با تمرکز بر شهر میزبان مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

2) برگزاری برنامه آنلاینِ حداکثر یک روزه در روز جهانی گردشگری با سخنرانی ها و نشست های گفتگو در ارتباط با گردشگری پایدار و تاب

آور ایران در راستای محور پیشنهادی سازمان جهانی گردشگری برای سال 2022.

 

 

 

 

 

Sustainable and resilient tourism in Iran

 

 

 

 

 

 

 

هدف از برگزاری نشست اول این کنگره ایجاد زمینه ای برای به اشتراک گذاشتن دانش نظری و عملی و ارائه راه حل های کاربردی به¬منظور پیاده سازی و تحقق “گردشگری پایدار و تاب آور در ایران” است. این کنگره با گرد هم آوردن پژوهشگران و فعالان گردشگری فارسی زبان در داخل و خارج از کشور قصد دارد تا زمینه مناسبی برای مطرح کردن آخرین دستاوردهای علمی و حرفه ای گردشگری و هتلداری به زبان فارسی فراهم آورد و پیشنهادهای راهگشا برای احیاء و  باز آفرینی این صنعت ارائه کند. منظور از فارسی زبانان، همه ایرانی ها از قومیت های مختلف از سراسر دنیا و همچنین، شهروندان کشورهای دیگر، اعم از ایرانی یا غیر ایرانی، است که می توانند به زبان فارسی صحبت کنند.